Esimesed sammud Õigeusu Kirikus
Vajadusest käia kirikus jumalateenistustel
Issand Jeesus Kristus, Kes meie päästmise pärast tuli maa peale, asutas siin Oma Kiriku (Mt. 16, 18), kus Ta ka nüüd nähtamatult viibib ja kus Ta annab meile kõike vajalikku igaveseks eluks ning kus “nähtamatult teenivad Taevased väed”, nagu öeldakse õigeusu kirikulaulus.
Jumalakotta ei lähe me ainult selleks, et palvetada iseenda ja oma ligimeste eest (ehkki ka see on tähtis); me koguneme selle jaoks, et moodustada iseendist Kirik – Kristuse Kogudus ja sellega tunnistada Kristuse ja Tema Kuningriigi olemasolu selles maailmas
“Kus kaks või kolm koos on Minu nimel, seal olen Mina nende keskel”(Mt. 18, 20), – ütles Ta Oma õpilastele – apostlitele ning meile kõigile, kes Temasse usuvad. Seepärast need, kes harva käivad kirikus, jäävad ka paljust ilma. Veel rohkem patustavad aga need lapsevanemad, kes ei hoolitse selle eest, et nende lapsed käiksid kirikus. “Jätke lapsukesed rahule ja ärge keelake neid Minu juurde tulemast, sest niisuguste päralt on Taevariik” (Mt. 19, 14).
Lunastaja ütleb meile Evangeeliumis: “Inimene ei ela ükspäinis leivast, vaid igaühest sõnast, mis lähtub Jumala suust” (Mt. 4, 4). Vaimulik toit on meie hingele sama vajalik, kui ihulik toit meie kehale. Aga kus siis kristlane kuuleb Jumala sõna, kui mitte kirikus, kus Issand Ise salapärasel viisil neid õpetab, kes Tema nimel on kokku tulnud. Kelle õpetust kirikus jagatakse? Prohvetite ja apostlite õpetust, kes rääkisid Püha Vaimu sisendusel; Jeesuse Kristuse Enese õpetust, Kes Ise on tõeline Tarkus, tõeline Elu, tõeline Tee ja tõeline Valgus, “mis valgustab igat inimest” (Jh. 1, 9).
Kirik – see on Taevas maa peal; seal sooritatav jumalateenistus – inglite tegevus.
Mida õpetatakse kirikus? Taevalikku tarkust, mille tõi maa peale Jumala Poeg. Siin saab kristlane teada üksikasju Lunastaja elust ja Tema Lunastustööst, tutvub pühade inimeste elu ja õpetusega, osaleb ühises palves. Aga usklike ühisel palvel on suur jõud!
“Õige inimese vägev palve suudab palju” (Jk. 4, 16), – ajaloost võib palju tuua sellekohaseid näiteid, kuid veel suuremat vilja kannab jumalakotta kogunenud inimeste hoolas palvetamine. Kui apostlid ootasid Püha Vaimu tulekut Kristuse antud lubaduse järgi, siis olid nad Siionis ülemises toas “üheskoos palves naistega ja Maarjaga, Jeesuse emaga, ja Jeesuse vendadega” (Ap. 1, 14). Tulles kokku kirikusse, ootame ka meie, et meie südametesse tuleks Püha Vaim. Ja Ta tuleb, kui me ainult ise Teda ei takista.
Jumalakoja ülesehitusest
Käitumisest jumalakojas
Jumalateenistusest
Koguöine teenistus
Jumalik Liturgia
Kummardustest ja ristimärgist
Preestri poolt antavast õnnistamisest
Eestpalvetest
Prosforast, antidorist ja artosest
Pühast veest
Küünaldest jumalakojas
Suu andmisest Pühale Evangeeliumile,
Ristile, pühadele säilmetele ja ikoonidele
Palvetamisest
Paastumisest
Patutunnistamise Sakrament
Pühast Osasaamise Sakramendist
Palved, mida peaks peast teadma